Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyonu Programı, Türkiye’de tatilini geçirecek olan yerli ve yabancı turistlere çok geniş kapsamlı alınması gereken önlemleri tanımlamaktadır.

Ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından seyahat edenlerin kendi sağlık durumuna kadar uzanan geniş bir kapsamda alınması önerilen bir dizi tedbirleri tanımlamaktadır.

01.01.2021 tarihi itibariyle oda sayısı 30 ve üzeri olan konaklama tesisleri için mecburi, oda sayısı 30’dan az olan konaklama tesisleri ve diğer alanlar için isteğe bağlıdır.

Konaklama, yiyecek-içecek tesisleri, tur ve transfer araçları, kongre ve sanat tesisleri, tema parkları ve deniz turizmini ayrı ayrı ele alarak belirli kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetimlerini gerçekleştirerek, Güvenli Turizm Sertifikasını vermeye yetkili olan akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi, uygunluk değerlendirmeleri yaparak bunlara ilişkin raporlar düzenlerler ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetimci gönderip kriterler çerçevesinde (temizlik, hijyen ve sağlık) hizmet verilip verilmediğini denetlerler.

Ülkemizde birden çok bakanlığın bir araya gelerek oluşturduğu bu standart programı dünyanın ilk örneklerinden birini teşkil eder.

Konaklama yapılan yerden, yiyecek içecek servisinin yapıldığı alanlara kadar bağımsız akredite kuruluşları tarafından ISO 22000 Gıda Güvenliği, HACCP, Hijyen Sanitasyon ve Personel İş Sağlığı Ve Güvenliği kuralları temelinde oluşturulan standartlara göre denetim yapılarak ayrıca periyodik olarak sürekli denetimleri sağlanarak misafirlere ve paydaşlara en iyi, güvenli ve temiz hizmetin sağlanması amaçlanmıştır.

Belgeyi alan kurum ya da kuruluş, paydaşlarına ve olası müşterilerine sorumluluklarını yerine getirdiğine dair bir kanıt sağlamış olacaktır.

Denetim sonucunda her şey yolunda ise 3 gün içerisinde işletme sertifikayı almaya hak kazanır.

Uygunsuzluk durumlarının ise 3 gün içerisinde aksiyon alınarak giderilmesi gerekir. Uygunsuzluklar giderilmezse belge verilmez veya mevcut belge iptal edilir.

Güvenli Turizm Belgesi Avantajları Nelerdir?

Ülkemizde T.C. KÜLTÜR TURİZM BAKANLIĞI’NIN genelgesi ile otel ve turizm işletmeleri içerisinde bulunan spa, sauna, masaj ve hamam gibi alanların Güvenli Turizm Belgesi olmadan açılamaz. Güvenli Turizm Sertifikası ile ilgili birimler açılabilmektedir.

Güvenli Turizm Sertifikası Nasıl Alınır?

Güvenli Turizm Sertifikasının denetimi, bu sertifikayı vermeye yetkisi bulunan akreditasyon firmaları tarafından yapılıyor. Bu sertifikayı alabilmek için, işletmelerin yetkili kurum veya kuruluşlarla iletişime geçmeleri ve denetim almaları gerekiyor.