ISO 22716 – Kozmetik GMP (İyi Üretim Uygulamaları) Sistemi

ISO 22716, kozmetik ürünlerinin üretimiyle ilgili olan firmalara İyi Üretim Uygulamaları (GMP) hakkında öncülük eden bir standarttır. GMP, kozmetik sektöründe faaliyet gösteren firmalar adına büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu bağlamda, GMP Belgesi nedir, GMP Belgesi nasıl alınır gibi sorularla karşılaşmış bulunuyoruz.

ISO 22716 standardı, kozmetik ürünleri için üretim, kontrol, depolama ve dağıtım gibi konularda belirli kurallar sunar. İçerisinde ürün kalitesini etkileyecek insani, teknik ve idari faktörleri için organizasyonel ve pratikte uygulanıp yönetilmesini sağlamak adına gereken tavsiyelere yer vermektedir. Bu bağlamda, ISO 22716 standardının gerekliliklerini yerine getiren ve GMP Belgesi alan firmalar, ürünlerin kalite güvencesini kontrol altına alıp, bunu sürdürülebilir bir hale gelmesini sağlamış olurlar.

GMP Belgesi Nedir?

GMP Belgesi çok geniş kapsamlı bir belgedir. Başta kozmetik olmak üzere ilaç, tıbbi cihaz, gıda vb. gibi önemli alanlarda üretim yapan firmalar için mutlak standartlardan biridir. ISO 22716 standardı ise kozmetik sektöründe faaliyet gösterip GMP Belgesi almak isteyen kuruluşlar için yayınlanmış en genel standartlardan biridir.

GMP Belgesi Nasıl Alınır?

GMP Belgesi almak isteyen şirketler, ISO 22716 standardı için mutlaka danışmanlık hizmeti alması gerekmektedir. Çünkü GMP Belgesi alma sürecinde firmaların klinik araştırmalar, güvenlik değerlendirmeleri, kalite kontrol süreci, ürün iddialarının doğrulanması, kısıtlanmış maddeler için tarama ve tedarikçi denetimleri gibi aşamaları eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekecektir. Bunun yanı sıra, çalışanların eğitim süreci bu bağlamdaki en önemli konulardan birisidir.

Belgelendirme için gereklilikleri sağlayan firmalar, akredite belgelendirme kuruluşları aracılığıyla belgelendirme sürecine başlar. Bu kuruluşlar, firmalardan birtakım evrakların hazırlamasını talep edip, hemen akabinde işletme sahalarında denetimler gerçekleştireceklerdir. Bütün aşamaları başarıyla tamamlayan firmalar GMP Belgesi almaya hak kazanacaktır.

 

GMP Belgesi Zorunlu Mudur?

Avrupa Birliği ülkelerine kozmetik ürün ihracatı yapan firmalar için GMP Belgesi alınması bir bakıma zorunlu hale gelmiştir.

ISO 22716 Standardının Faydaları Nelerdir?

  • Bu belgeye sahip olmak firma açısından piyasaya karşı bir itibar kazandırmış olur.
  • İtibarın yükselmesi bu bağlamda prestiji de yükselteceği için rekabet avantajı sağlar.
  • Sağlık Bakanlığı denetimleri için hazır hale gelinmiş olur.
  • Çalışanların motivasyonları ve bağlılık hissiyatları artmış olur.
  • Uluslararası bir tanınırlık sağladığından ötürü küresel pazarda bir güç elde etmiş olur.
  • Maliyetler minimize edilmiş olur.