İlgili denetimler esnasında yeterli olacak derecede ve daha fazlasını sunmak isteyen markaların, firmaların bu danışmanlık hizmetini alması önerilir. Öncelikli olarak firma içerisindeki çalışma koşulları gözden geçirilir. Hemen akabinde çalışma saatleri, personel maaşları, firma içerisindeki işçiler ile yetkililerin davranışları vb.. durumlarına dikkat edilecektir. Sosyal uygunluk alanında birçok farklı sertifikalandırma yer almaktadır. Tüm sertifikalandırma sistemlerin ilkeleri ve standartları belirlenmiş ve kurumsal bir yapı ile bu hizmetleri sunuyor olmak gerekir. Son yıllarda küresel anlamda tüm pazara adapte olmak isteyen firmaların klasik olan pazarlama yöntemlerinin dışına çıkması ve hem pazarlama hem de şirket içi faaliyetlere dikkat etmesi gerekmektedir. Verimliliğin artmasını sağlamak için sosyal uygunluklar ve sorumluluklar bilinmelidir. Firmaların sosyal uygunluk danışmanlığı almak istediklerinde Mutlu Kalite Danışmanlık olarak Türkiye´nin her yerinde hizmetlerimizi sürdürebilmekteyiz.

 

SOSYAL UYGUNLUK NEDİR?

Bir kuruluşun personellerine ve çevreye nasıl davrandığı durumu, sosyal sorumluluk kavramını ortaya çıkarır. Etki alanlarında hizmetlerin nasıl uygulandığı ve firma davranışlarının belirlendiği bir gösterge olan sosyal uygunluktaki standartların karşılanabildiğinden emin olunması gerekilebilir. Bu durumda ise kuruluşların kendi talepleri ile sosyal uygunluk denetimi alması gerekmektedir. Sosyal uygunluk denetimlerine sektördeki bir diğer ismi ise ETİK DENETİM’dir. Birçok kurum, kuruluş ve marka artık küreselleşen dünyada satın almaların öncesinde sadece fiyatlara dikkat etmemektedir. Satın alacağı ürün ve firmanın sosyal uygunluk seviyesi de oldukça önemlidir. Dünya üzerinde kabul gören birçok büyük markanın yanı sıra gelişmekte olan markalarında artık tedarik zincirleri kapsamında üretim tesislerinde belirli standartları aradıkları, bazı kanun ve yasalara uygun olup olmadıklarını görmek istemektedirler. İşte bunların derecelendirilmesi ve uygunluklarının kontrollerinin yapılması için SOSYAL UYGUNLUK DENETİMLERİ tercih edilmesi gerekmektedir.

Teknolojinin de gelişimiyle birlikte markaların itibar yönetimlerini kontrol altına alması zorlaşmış ve bu durumda sorun yaşamamaları ve kaliteyi belli bir standartta tutabilmeleri için bu denetimleri yaparak tedarik zincirlerini kontrol altında tutmalıdırlar. Misal çok ünlü bir tekstil markasının tedarik zincirinde yer alan üreticisinin, üretim yapmış oldukları fabrikalarda veya tesislerde çocuk işçi çalıştırıyor olması, işçilerin haklarını tam anlamıyla karşılamıyor olması bu tekstil devi marka için büyük bir sorunu beraberinde getirir. Hem tüketiciler, hem marka hissedarları, sivil toplum kuruluşları ve rakipleri gibi tüm paydaşları karşısında itibarsızlaşma ve bazı kayıplar ortaya çıkartır. İşte bu kayıpların ve yok oluşların önüne geçilmesi amacıyla sosyal uygunluk denetimi sizin ve markanız için oldukça önemlidir.

 

 

SOSYAL UYGUNLUK SİSTEMLERİ

Mutlu Kalite Danışmanlık firmasından alacağınız sosyal uygunluk danışmanlığı ile firmanızı tüm sektöre hakim bir duruma getirmiş olup, sektörün istemiş olduğu bütün gereklilikleri karşılamış olacaksınız. Firma içerisinde var olan uygunsuzlukların uzman danışmanlarımız ve eğitmenlerimiz sayesinde kısa süre içerisinde giderilmesi ve bu alandaki düzeltici faaliyetlerin başlaması takibimizde olacaktır. Mutlu Kalite Danışmanlığın sizlere sunacağı bu hizmet kapsamında yer alan otonom yapımız sayesinde dışarıdan bir desteğe ihtiyaç duyulmadan kendi kendini düzelten ve geliştiren bir yapıya sahip olmuş olacaksınız.

Sosyal Uygunluk Denetimlerinin Değerlendirme Maddeleri

* Çocuk İşçilik
* Zorla Çalıştırma
* Çalışma Saatleri
* Ödemeler ve Haklar
* Ayrımcılık
* Birleşme ve Toplu Görüşme Özgürlüğü
* İş Sağlığı ve Güvenliği
* Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele
* Disiplin Uygulamaları
* Çevre

Sizlere sunmuş olduğumuz bu kaliteli danışmanlık hizmetinden yararlandığınız takdirde sosyal uygunluk yönetim sistemlerimiz aracılığıyla firmanızın bütün uygunsuzlukları kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmış ve düzeltici bir şekilde yola devam edilmesi beklenmektedir. Firmanızın hizmette bulunduğu ülke içerisindeki bütün iş kanunlarına, iş güvenliğine, iş sağlığına, yasalara, çevre kanunlarına, mevzuatlara ve firmanın hizmet verdiği küresel markaya ait olan sosyal uygunluk standartlarına uygun olması gerekir. Bu noktada biz devreye giriyor ve sizi tamamına uygun bir firma haline getirmiş oluyoruz.

 

MUTLU KALİTE DANIŞMANLIK
SOSYAL UYGUNLUK DANIŞMANLIĞI

Firmanız için sosyal uygunluk denetimleri için  eğitim ve destek almak adına en doğru adrestesiniz. Kurumsal web sitemizde yer alan danışmanlık hizmetlerinin tamamını inceleyerek ihtiyacınız olan hizmetten en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve detay için hemen bizi arayın..