HELAL BELGESİ

Günümüzde gıda ürünlerini satın almadan önce tüketicilerin en dikkatli oldukları konulardan biri, ürünlerin dini inanç ve kimliklerine uyumlu olup olmadığıdır. İslam’ın sahip olduğu kurallara uyumlu ürünler çoğumuzun tercihidir.

 

Helal belgesi, uzman ve tarafsız bir kuruluş tarafından üretimin helal standartlarına göre yapılıp yapılmadığının kanıtı niteliğinde, şirketlere verilen bir onay belgesidir.

 

HELAL BELGESİNİ KİMLER ALMALI?

Helal denince genel olarak ilk akla gelen gıda ürünleridir fakat sadece gıda ürünleri bu kapsama girmez. Derimize ve diğer dış organlarımıza temas etmekte olan kıyafet, diş macunu, krem ve diğer birçok kozmetik ürünü için de helal belgesi alınmaktadır.

 

Diğer sektörlerden biraz daha farklı olarak ve dolaylı olarak helal belgesi alınan sektör turizm sektörüdür. Daha çok rekabet ve müşteri memnuniyeti gibi sebeplerden ötürü oteller ve benzeri tesisler için helal belgesi alınmaktadır. Helal belgesi sonuç olarak günümüzde pek çok sektörü ilgilendirmektedir.

 

HELAL BELGESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Küresel çapta gıda sektörünün %20 kadarını helal gıda oluşturmaktadır.

 

Daha güvenilir olması sebebiyle dini İslam olmayan tüketicilerin bir kısmı da helal belgeli ürünleri tercih etmektedir. Avrupa ülkelerinin bazılarında azınlıkta olan Müslüman kitleden daha fazla helal belgeli ürünler tüketen tüketiciler bulunmaktadır.

 

Türkiye’de 15 milyar dolar kadar olan helal gıda pazarının, yıllar geçtikçe büyüdüğü sektördekiler tarafından belirtilmektedir.

 

 

HELAL BELGESİNİN FAYDALARI

  • Müşteride güven duygusu yaratır.
  • Uluslararası geçerliliği bulunan ISO 22000 standardını referans alarak daha güvenli üretimin yapılmasını sağlar.
  • Üreticiler için küresel çapta helal gıda pazarında fırsattır.
  • Üreticilerin diğer üreticilere karşı rekabet gücünü artırır.

 

HELAL BELGESİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

 

Ürün raf ömrüne de bağlı olarak helal parti malı uygunluk modeline göre değerlendirilen ürünler için helal belgesinin geçerlilik süresi 1 yıldır.

 

HELAL BELGESİ NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Helal belgesi bakanlık, gözetim firmaları ve özel şirketler tarafından verilebilmektedir.

Belgenin küresel çapta tanınması, özellikle ihracat ve ithalat yapan şirketler için önemlidir. Mutlu Kalite olarak, tecrübeli ve uzman kadromuzla sizlere bu hizmeti uygun fiyatlar karşılığında verebilmekteyiz.